Ďalšie odoslanie objednávok za: 0 Days

Latkovanie je budúcnosťskveléjednoduché

V dnešnom rýchlom svete a veľkých časových nárokoch, ktoré sú na nás zo všetkých strán kladené a to aj počas materskej dovolenky , si máloktorá mamička dokáže predstaviť pranie, žehlenie a skladanie plienok . Hlavne ak sú už v domácnosti ďalšie deti , toho času na ostatné aktivity ubúda. Väčšina žien ešte stále siaha po najľahšom riešení pri prebaľovaní bábätka, ktorým sú jednorazové plienky. Pri potrebe prebalenia svojho dieťatka jednoducho vyzlečieme jednorazovú plienku a zabalenú vyhodíme do odpadu. Je to jednoduché nie?! Myslíme však pri tom na zdravie nášho dieťatka? Sú tieto plienky naozaj vhodné pre citlivú pokožku? Nie každý si položí tak jednoduché otázky a s radosťou sa v obchode vrhá na ďalší balík jednorazových plienok.  

21. storočie prináša inovácie

V minulosti ženy a matky nemali veľa možností ako zabaliť svoje bábätko do plienočky  a tak všetky prali, vyvárali , žehlili a na rovnaké kôpky skladali plienky, ktoré potom používali na prebaľovanie .. bola to každodenná rutina a zabralo to veľmi veľa času a práce. Plienky však boli čisté , voňavé a zdravotne nezávadné.

Veľmi pozitívnou správou dnes je , že čoraz viac mamičiek a budúcich mamičiek vyhľadáva možnosť vrátiť sa k látkovaniu svojho bábätka, tak ako to bolo v minulosti a to aj napriek nedostatku času. Moderný svet nám prináša množstvo inovácii vo všetkých oblastiach a nevynecháva ani detský svet. Okrem toho množstvo ľudí túži svoj život prežiť čo najkvalitnejšie , zdravo a preto venujú zvýšenú pozornosť pri starostlivosti aj o svoje deti.

Látkové plienky vs. „jednorázovky“

To ako budeme bábätko prebaľovať a aký výber plienok zvolíme riešime už pred tým ako príde na svet. Na trhu je mnoho druhov a variantov plienok... jednorazové, látkové, s obrázkami s nápismi, rôznymi farbami , na suchý zips alebo naťahovacie. Výber nie je úplne jednoduchý a každá chceme pre svoje dieťa vybrať čo najlepšie. Porovnávame výhody a nevýhody – rozhodujeme sa a nakupujeme.

Skutočný plienkový test však nastáva ale až po narodení bábätka. Okrem plného bruška dieťaťa je pre nás samozrejmosťou prebaliť bábätko čo najskôr ako je to potrebné,  aby sme sa vyhli možným nepríjemnostiam , ktoré môžu naše detičky potrápiť.

Ale čo ak sa vyskytnú problémy ako plienková dermatitída? Áno, na trhu je dnes veľa možností ako s ňou zatočiť ako dieťatku uľaviť a ošetriť podráždenú pokožku. Ak sa to ale dokola opakuje , môžeme sa však zamyslieť aj nad tým , či používame tie správne plienky a či mu nespôsobujú problémy. Pri používaní tých správnych plienok, by sa nám týmto problémom malo dariť obkľukou vyhnúť. Ale , ktoré sú tie správne?!

VIETE TO O JEDNORAZOVÝCH PLIENKACH?

Jednorazové plienky sú veľmi praktické, jednoducho sa menia a použité sa vyhodia do koša. Všímame si však ich zloženie? Okrem praktického hľadiska so sebou neprinášajú takmer žiadne výhody. Ich zloženie väčšinou pozostáva z umelých materiálov vrátane  celulózy , absorpčných gélov , polymérov a polyakrylátov. Väčšina takýchto plienok prešla pred vstupom na trh ešte bielením a pridaním farbív , s čím nemusí detská pokožka zakaždým súhlasiť a ľahko sa stane, že má naše dieťa podráždenú pokožku v horšom prípade aj alergickú reakciu.

Trh nám sľubuje aj tzv. EKO jednorazové plienky, ktoré podliehajú rôznym prísnym kritériám - stále sú to však jednorazové plienky, ktoré nemôžme znova vyčistiť a použiť. Okrem toho sa takýmto spôsobom vytvára aj veľmi veľké množstvo nerecyklovateľného odpadu. Odhaduje sa, že jedno dieťa za svoje plienkové obdobie vyprodukuje viac ako tonu takéhoto odpadu.

Látkovanie dostáva zelenú

Látkové plienky dostávajú zelenú a to nie len u nás , ale všade v prosperujúcich krajinách . Niektoré krajiny dokonca ponúkajú príspevky na takéto plienky ak sa mamičky pre ne rozhodnú. Hlavné dôvody sú dva a to, že látkovanie výrazne šetrí zdravie bábätiek, znižuje sa výskyt plienkových dermatitíd a alergických reakcií – tieto plienky neobsahujú žiadne gély ani umelé látky, ktoré by tekutinu absorbovali a preto je potrebné častejšie prebaľovanie, čím predchádzame vzniku ochorení kože . Druhý dôvod je čisto ekologický.

K veľkým výhodám látkových plienok okrem zdravotného hľadiska patrí aj fakt, že dnes sú mimo zloženie identické s jednorazovými plienkami, čo znamená, že nepotrebujeme vyvárať ani žehliť. Bábätku zapneme plienku buď na suchý zips alebo na patentky a keď je plienka špinavá vložíme ju do vedierka na plienky.

Jedinou nevýhodou však je, že tieto plienočky treba prať. Nemusíme ich však žehliť, pretože po veľmi rýchlom vysušení si zachovávajú svoj tvar, farebnosť aj pevnosť. Na trhu je veľké množstvo týchto plienok od jednoduchých vkladacích plienok až po kompletné AIO plienky. Takéto plienky sú vyrábané kvalitných bavlnených alebo bambusových materiálov, ktoré nedráždia detskú pokožku , sú príjemné a pohodlné a bábätka sú v nich cítia príjemne.

Každú činnosť , ktorú robíme s našim dieťatkom by sme mali poňať formou zábavy a rozhodnutie používať látkové plienky istú formu zábavy ponúka. Mamičky , oteckovia a neskôr aj väčšie dojčatá sa môžu tešiť z rôznych farebných kombinácii , vzorov  a obrázkov. Moderné látkové plienky sú už na pohľad krásne a predstavujú akýsi životný štýl , ktorým sa už pýšia mnohé mamičky. Veľký benefit predstavuje aj cena látkových plienok , ktorá je v porovnaní s kupovaním plienok jednorazových výrazne nižšia.